Den matek, oslava plodnosti a mateřství

 

Den matek u nás není tak známý jako komunisty opěvovaný MDŽ, ale pořádnou oslavu si rozhodně zaslouží! A  nejen proto, že svou maminku má rád snad každý, ale i k uctívání tradic našich předků. Ty sahají na našem území až do období pravěku.

 

 

Počátky tohoto svátku můžeme spatřovat již v tradicích starověkého Řecka. Právě zde lidé uctívali bohyni Rheu (Kybelé), což byla matka všech bohů. Oslavy se pojily s projevováním úcty všem matkám, plodnosti a mateřství. Podobné uctívání matek a plodnosti bychom našli i v jiných oblastech starověkého světa.

 

Ze 16. století je doloženo slavení svátku matek na území Anglie. Jednalo se o Mateřskou neděli (či také Neděli matek), která se slavila v postním období před Velikonocemi. V tento den dostávali především chudí sloužící v bohatých rodinách dovolenou, aby mohli jet za svou matkou a rodinou.

 

V Americe se Den matek slaví jako vzpomínka na Annu Marii Reeves Jarvisovou, která bojovala za práva matek během americké občanské války. Poprvé se tento svátek slavil v USA v roce 1907. O několik let později v roce 1914 byl uznán jako celonárodní svátek. Postupně se Den matek rozšířil i do dalších zemí světa.

 

V Československu se tento svátek slavil už za první republiky, poprvé v roce 1923. Jako svátek ho propagovala Alice Masaryková, dcera Tomáše Garrigua Masaryka. Během studené války byl však tento den potlačován v rámci sovětského bloku a místo něj byl mohutně slaven Mezinárodní den žen (8. března).

Po roce 1989 se ovšem Den matek znovu slaví, a to tradičně každou druhou neděli v květnu! Letos je to tedy 10.května 2020.

 

A jak je to jinde ve světě ?

Na Slovensku se Den matek slaví stejně jako v Česku

10. května slaví tradičně i USA, ostatně tento svátek vychází z americké tradice.Blahopřání | redfries

Druhou květnovou neděli svátek matek slaví v USA, odkud tato tradice pochází, v Kanadě, asi v polovině zemí EU a v mnoha dalších zemích na celém světě.

V UK a Irsku se slaví čtvrtou postní neděli. Je to tak svátek navázaný na Velikonoce. 

V Norsku se slaví druhou únorovou neděli.

8. března je Mezinárodní den žena v několika zemích světa je tento den spojen se svátkem matek. V Evropě se tak Den matek slaví stejně jako MDŽ v Rusku a Bělorusku a v některých balkánských státech.

V řadě arabských států se svátek matek slaví na den jarní rovnodennosti, tedy 20. března.

Ve Slovinsku mají oslavu 25. března.

První neděli v květnu (3. května 2020) slaví ve Španělsku, Portugalsku, Maďarsku a Lotyšsku.

V Polsku 26. května.

Ve Francii a ve frankofonních zemích, které v historii byly po nějakou dobu pod vlivem Francie, se nejčastěji slaví poslední neděli v květnu (případně první neděli v červnu), tedy 7. června 2020.

V Lucembursku se slaví druhou červnovou neděli, 14. června 2020.

 

Pokud ještě nevíte, čím obdarovat maminku letos, máme pro vás pár tipů na dárek ke Dni matek!

 

 

 

Sdílet
Další články